Шест български земеделски стопанства избраха да приберат своята реколта от пшеница със стрипер хедер Shelbourne CVS. Четири от тях засяха ожънатите полета с покривни култури както изисква технологията No-Till.
Жътва на пшеница с наш демонстрационен стрипер хедер Shelbourne CVS.
Стрипер хедер Shelbourne CVS подсигурява на един среден комбайн допълнителен потенциал от 30% до 50%. Към комбайна постъпва само зърно, без слама, което повишава производителността и намалява загубите от зърно.
Полета с пшеница на Венци Ангелов - земеделско стопанство в град Бяла, област Русе.
Жътва на пшеница с наш демонстрационен стрипер хедер Shelbourne CVS в полетата на Венци Ангелов със земеделско стопанство в град Бяла, област Русе.
Стрипер хедер Shelbourne CVS дава възможност на фермерите да жънат 10 - 15 дни по-рано от обичайното при висока влажност (до 35%) и след това по-рано да засяват втора или покривна култура в редиците ожъната сламата, използвайки наличната в повече влага в почвата.
Александър Китев от Агримат БГ - дистрибутор на марката Shelbourne за България (вляво) и Венци Ангелов със земеделско стопанство в град Бяла, област Русе.
Стрипер хедер Shelbourne CVS успешно се справя с прибирането на полегнали посеви.
Венци Ангелов в далечината инспектира работата на стрипер хедера Shelbourne CVS.
Зърнопроизводителите по цял свят гледат на стрипер хедер Shelbourne CVS като на най-ефективното средство за жънене на житни посеви и цветя. Тъй като всички стебла остават на полето, вече не се налага комбайнът да се затормозява - първо да овършее семената, а след това да ги отдели от плявата. Оборудван със стрипер хедер Shelbourne CVS, комбайнът трябва единствено да прибере зърното в бункера. Всичко това води до високи добиви и чисти семена.
Вместо да обръсне терена до голо като с конвенционален хедър, стрипер хедер Shelbourne CVS оставя растителните остатъци да стърчат в полето. Тази стърчаща слама изиграва огромна консервираща роля - от една страна през зимата задържа снега в полето, а от друга пази сянка на почвата през лятото - така почвата не се загрява и влагата от нея не се изпарява. Стърчащата слама осигурява идеална среда за прилагане на No-Till технология.
Венци Ангелов - земеделски стопанин от град Бяла, област Русе и Александър Китев от Агримат БГ, снимка на полето преди сеитба на покривни култури с No-Till сеялката NOVAG TForce®.
Подготовка на No-Till сеялката NOVAG TForce® за сеитба на покривни култури, на снимката - Рамзи Фрика - мениджър на марката NOVAG, Франция.
No-Till сеялката NOVAG TForce® сее покривни култури директно в стърнището от слама веднага след жътва на пшеница.
В началото на май тази година Пламен Генчев със земеделското стопанство в село Борисово, обл. Русе получи своя чисто нов стрипер хедер Shelbourne CVS.
На снимката Нийл Смит - маркетингов мениджър в заводите на Shelbourne Reynolds, пристигнал специално за пускане на хедера в експлоатация.
Александър Китев от Агримат БГ (човекът, който от 4 години прилага No-Till технология в своите полета и пое нелеката задача да я популяризира в България) и Нийл Смит от Shelbourne Reynolds.
Жътва със стрипер хедер Shelbourne CVS в земеделското стопанство на Пламен Генчев в село Борисово, обл. Русе.
Само 2 седмици след пристигането си стрипер хедерът Shelbourne CVS вече жъне в полето.
Жътва на пшеница със стрипер хедер Shelbourne CVS в полетата на Агримат БГ в землището на село Черньово, община Ихтиман, където прилагаме No-Till технология през последните 4 години.
На снимката се виждат овършаващите палци - те са изработени от неръждаема стомана и оперират по цялата дължина на стрипер хедера Shelbourne SVC. Ориентирани са нагоре - с чашките към зърното. Наподобяващият на ключалка завършек в основата на палците е съществено важен за обелване на зърното. Палците са монитарни на роторен гребен, който се върти в посока, обратна на постъпващото зърно. Класовете влизат в обелващата секция, където зърното, бързо и прецизно се отделя от класа - зърното се задържа в чашките до момента, в който центробежната сила го изхвърли назад в шнека на адаптера.
Зърнобаза на фирма Agrion в Долна Митрополия
Жътва на пшеница с наш демонстрационен стрипер хедер Shelbourne CVS в стопанството на фирма Agrion в землището на Долна Митрополия.
Екипът от агрономи на Agrion щателно търсеше пропуски на стрипер хедера Shelbourne CVS - колкото и да е невероятно - това е ожъната пшеница.
Засети покривни култури в стърнището от ожъната пшеница в стопанството на фирма Agrion в землището на Долна Митрополия.
Поникнали покривни култури в стърнището от ожъната пшеница.
Развили се покривни култури в стърнището от ожъната пшеница.
Стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
Жътва на пшеница с наш демонстрационен стрипер хедер Shelbourne CVS в стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
Сеитба на покривни култури с No-Till сеялката NOVAG TForce® след жътва на пшеница със стрипер хедер Shelbourne CVS - стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
No-Till сеялката NOVAG TForce® сее покривни култури направо в стърнището от слама веднага след жътва на пшеница - стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
Поникнали покривни култури в стърнище от пшеница, засяти без допълнителни обработки на ожънатото поле - стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
Добре развити покривни култури /ноември 2016/ в стърнище от пшеница, засяти без допълнителни обработки на ожънатото поле - стопанството на Венци Върбанов в Долни Дъбник.
Микс от покривни култури - на снимката: грах, ряпа и ечемик.
Наличието на живот и обитатели в почвата е критерий за нейното здраве.